„Въпреки голямата амбиция на нашите гости, въпреки тяхната бързина и добрата им физическа тренировка, те не можаха да спечелят мача, едно, че ни отстъпваха по техническо съвършенство, и, второ, че тяхната тактическа слабост ги поставяше пред задачи, чието решение ги принуждаваше да изразходват за тях три пъти повече физическа енергия, отколкото беше необходима, вследствие на което във второто полувреме те не можаха вече да се състезават с пестилите силите си наши играчи.“
(“Sport-Tagblatt”, 22 май 1924 г., цит. по „Спортен преглед“, 7 юни 1924 г.)
* * *
„В началото на играта нашите играчи ентусиазирани, съзнаващи ясно, че една победа ще понесе името им и това на България по четирите краища на света, а така също, че едно поражение ще даде своя отзвук на печал и униние в България и ще подбие сравнително доброто име на български спортист в чужбина, напрягаха всички усилия, за да дадат една добра игра. …
…причините за този голям успех на австрийците са следните:
През първото полувреме австрийците държаха едно наблюдателно положение, като пестяха силите си, разучаваха противниците си и атакуваха тогава, когато виждаха, че атаката може да бъде успешна.
Нашите играеха лудо, бурно, стремглаво, хабяха излишно енергия в атаки и комбинации, които се разбиваха като вълни във вълнолом щом достигаха линията на хафбеговете, а когато достигаха беговете на австрийците, те немедлено бяха връщани назад.
След няколко такива приливи и отливи, нашите бяха съвършено разстроени, разколебани, а най-главното изморени до изтощение. И в този момент пролича преимуществото на австрийците в това отношение.
Те тичаха с голяма бързина, като че ли в тоя момент почваха играта. Нашите не бяха в състояние да ги стигнат и ако някой успееше в това, една ловка комбинация го измаряше и атаката стигаше до гола. Това бе един шемет само за няколко минути, през време на който австрийците вкараха три гола в нашата врата чрез своята бързина, издръжливост и добра техника и комбинация.
Нашите се бореха отчаяно изнемогващи от умора, но напраздно. Ясно пролича в този момент какво значи техника, комбинирана игра. Наближава края на играта. Нашите едва дишащи събират последни сили и се мъчат да атакуват. Няколко последователни усилия, които се разбиха в линията на хафбеговете. Пролича, че нашите отново са пресилили себе си и австрийците използуваха този момент, за да отбележат 4 гол – 6 от началото на играта. Играта свърши с един последен опит от наша страна също безуспешен. …
[На 23 май] вечерта в 10 часа нашите футболисти, изпратени от австрийските им другари и от нас, заминаха с влака за Париж, при потеглянето на който звуците на „Шуми Марица“ и гръмкото българско ура, извикаха аплодисментите на публиката.“ („Спортен преглед“, 7 юни 1924 г.)
„Спортен преглед“, 7 юни 1924 г.